okiem czasu

Piotr Nowak

Święto!

To był ciekawy tydzień, jeżeli chodzi o fotografię w naszym mieście i nie tylko w naszym. Październik w tym roku to wielkie święto fotografii w Wielkopolsce. III Edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki zawitała również do Wrześni.

 

Klub Moment działający przy Wrzesińskim Ośrodku Kultury zaprezentował swój projekt, z którym zmagał się przez ponad pół roku. Wernisaż odbył się w piątek 21 października.  

"Poczekalnia"

Poczekalnią może być wiele zjawisk. Poczekalnia jest czymś głębszym niż nasze pierwsze skojarzenia. Poczekalnia może być lustrem śmierci, spojrzeniem na przemijanie, ogromnym ładunkiem osobistych emocji. Plac zabaw jest poczekalnią ku dorosłości, przystanek autobusowy jest poczekalnią przed pracą, szkołą... Miejsca, w których czekamy, wydarzenia, za którymi czekamy, rzeczy, które czekają, wszystko to może być dosłowną interpretacją jak i metaforą słowa - Poczekalnia. Przesłanie jest bardziej uniwersalne niż wydaje się na pierwszy rzut oka, a ten projekt to nie tylko dokumentalny zapis wielkopolskiej wsi, uwieczniony za pomocą tradycyjnego medium fotograficznego, to również wrażliwość sześciu osób, którą możemy dostrzec na powstałych obrazach, to historia człowieka, czasem dostrzegana już tylko w przedmiotach i miejscach, które pozostały. 

Klub Moment Września - Piotr Nowak - Piotr Merda - Piotr Breś - Katarzyna Kuchowicz - Damian Kołodziejczyk - Robert Majewski 

We Wrześni tego dnia sporo się działo, odbył się też wernisaż w Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Swoje prace pokazali przedstawiciele różnych służb mundurowych - policjanci, strażacy, strażnicy graniczni. Była to kolejna edycja - "Raportu z fotografii". O godzinie 18:30 w siedzibie Wiadomości Wrzesińskich odbył się wernisaż prac Jerzego Wierzbickiego, który pokazał swój cykl - "Gdańsk Suburbia". Po wernisażu odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem, który opowiedział, o czym jest i jak powstawała książka - Bez przysłony 13 lat "Kwartalnika Fotografia". 

22 października również pojawił się incydent wrzesiński w galerii, STEAM, w Poznaniu. Odbył się tam wernisaż, który skupił 15 autorów biorących udział w "Inicjatywie Fotspot". Rezultatem prac był projekt - "Kmiejsce2". Miałem przyjemność być jednym z fotografów pokazujących swoje prace. 

W takim telegraficznym skrócie zrobiłem małe podsumowanie wspaniałych wydarzeń oraz wielu miesięcy pracy nad danymi projektami. Dziękuję wszystkim za pomoc i składam najszczersze gratulacje autorom. 

  

fot. Daria Tyl, Piotr Breś, Piotr Nowak

i coś do poczytania